Izveštaj sa akreditovanog seminara „Kako prostor uči decu?“

U subotu, 1. aprila 2023. godine u OŠ „Sonja Marinković“ u Novom Sadu održana je obuka Pedagoškog društva Vojvodine „Kako prostor uči decu?“. Voditeljke obuke bile su Otilia Velišek Braško i Dragica Miražić Nemet.

Obuci je prisustvovalo 26 učesnika/ca – zaposlenih u predškolskim ustanovama i osnovnim školama u Vojvodini.

Na obuci su se razmatrale sledeće teme:

• Učenje i kako deca uče – savremena koncepcija vaspitanja i obrazovanja;
  • Program i prostor – primeri prostora vrtića i škola, vidljivost programa na prostoru, kako prostor određuje položaj deteta, kako prostor utiče na odnose;
  • Kreiranje podsticajnog prostora za učenje – šta je podsticajno okruženje za učenje i kako ga obezbediti;
  • Inkluzivnost prostora – kako prilagoditi i bogatiti prostor, prostor u funkciji uspešne tranzicije iz jednog u drugi nivo obrazovanj i omogućavanja kontinuiteta u vaspitanju i obrazovanju.

Učesnici obuke imali su priliku da, kroz teorijske i praktične vežbe i razmenu iskustava, unaprede svoja znanja potrebna za razumevanje značaja prostora u procesu učenja dece i da se osnaže za kreiranje podsticajne i izazovne sredine za učenje.
Učesnici su izrazili zadovoljstvo pohađanom obukom, smatrajući obuku korisnom i inspirativnom.

Izveštaj sastavile:

Otilia Velišek Braški i Dragica Miražić Nemet

autorke i voditeljke akreditovanog seminara „Kako prostor uči decu?“